راهکارهای هوشمند
مدیریت بنادر

اخبار انفورماتیک

کاربرد شبکه های رادیویی در بنادر- از گذشته تا آینده
آيا واسط نرم افزاري طراحي شده براي عمليات کانتينري امکان انتخاب تکنولوژي وسيعتري را به دست دهد؟
ترمينالهاي کانتينري و سازمانهاي بندري معمولا به دليل حرکت محموله روي کشتي و استفاده از دستگاهها و تجهيزات سنگين براي مديريت محموله ها مکانهاي شلوغي هستند. به همين دليل چندان عجيب نيست که به منظور کمک به مديريت و کنترل کارآمد جابجايي کانتينرها و وضعيت تجهيزات، استفاده از ارتباطات فرکانس راديويي در چنين محيط هايي بسيار گسترده است. در بنادر و ترمينالها سيستم اينگرتورها از انواع مختلفي از ارتباطات فرکانس راديويي براي انتقال داده هاي مهندسي و عملياتي استفاده مي کنند. اين مي تواند بسته به سيستمهاي برد کوتاه تا شبکه هاي برد بلند متفاوت باشد. اغلب کاربري هاي برد کوتاه دستگاه هاي ارتباطي نقطه به نقطه و يا سيستم هاي مبني بر تلکنولوژي RFID مانند شناسايي کاميون هاي کانتينري و يا سيستمهاي کارتي امنيت دسترسي مي باشند. اين نوع سيستم ها به منظور دادن اجازه به راننده براي استفاده از تجهيزات طراحي شده اند. سيستم هاي برد کوتاه همچنين براي کاهش هزينه در مکانهايي که کابلکشي مقدور نيست ايجاد شده اند. هرچند، زماني که صحبت از نصب در بنادر به ميان مي آيد، بدون شک به شبکه هاي وايرلس وسيع فکر ميشود و بيشتر افراد فورا شبکه هاي WiFi را در نظر مي گيرند. هرچند اين تنها گزينه نيست در حالي که گزينه هاي بيشمار ديگري نيز موجوداند که شامل شبکه هاي Narrowband و GPRS (GSM) نيز مي شود.
WiFi
زماني که صحبت از يک سايت شبکه داده راديويي وسيع به ميان مي آيد، بلافاصله به يک شبکه IEEE 802.11 يا به نام عمومي آن WiFi، مي انديشيم. امروزه اين شبکه ها به دليلي انعطاف بسيار و امکان اتصال به اپليکيشن هاي مختلف، در محوطه هاي کانتينري و بنادر بسيار رايج اند. در واقع، شبکه هاي WiFi براي اتصال مديريت و مانيتورينگ نرم افزار به تجهيزات موبايل براي عمليات مختلف مانند سيستمهاي شناسايي موقعيت (تجهيزات و سيستمهاي مبتني بر GPS)، مديريت خودکار دارايي ها، تلمتري و مانيتورينگ وضعيت موقعيت تجهيزات استفاده مي شود.
هرچند، شبکه هاي WiFi هميشه قابل اجرا نبوده و براي سايتهاي بزرگتر مي توانند گران قيمت باشند و به ندرت در بعضي نقاط عملکرد مطمئني دارند. بيشتر شبکه هاي WiFi در باند فرکانس 2.4 گيگا هرتز و در صورت در نظر گرفتن بيشترين ميزان توان خروجي مجاز، فاصله اي حدود 100 الي 140 متر را پوشش مي دهند. اين به اين معني است که در اکثر شبکه هاي بزرگ براي پوشش دهي کامل سايت با يک شبکه يکپارچه، چندين اکسس پوينت مورد نياز خواهند بود. اين موضوع نقطه ضعف اين تکنولوژي است چون اکسس پوينت ها بايد در راستاي سايت تجهيزات موبايل قرار گيرند و مي بايست با شبکه LAN سايت نيز متصل شوند. اين مسئله مي تواند منجر به ايجاد خلاء در سطح مورد پوشش شود. براي جبران آن، ITS اپليکشن هاي موبايلي را مي نويسد که با کمک پردازش محلي و Data Buffering، اجازه پوشش WiFi سلولي را ميدهد. اگرچه مي توان به چندين محل اشاره نمود که در آنها به دليل فقدان مکان مناسب براي اکسس پوينت و يا به دلايل ديگر، امکان نصب و يا عملياتي کردن يک شبکهWiFi وجود ندارد. يکي از جديدترين مثال جالبي که مي توان به آن اشاره کرد، ترمينال Messina Lines در Genoa ايتاليا است.
Narrowband
ترمينال messina lines، به عنوان يک پروژه به روز رساني، تصميم به جابه جا کردن سيستم عمليات ترمينال گرفت. سيستم انتخاب شده امکان اتصال موبايل را با استفاده از يک Thin Client در شبکه WiFi مي دهند. هرچند، اين مسئله باعث بروز مشکل در اين ترمينال شد. چون مشابه بسياري از ديگر ترمينالها، اين سايتLeased شده است و ايجاد سازه هاي مناسب بيشتر براي نصب اکسس پوينت غير ممکن بوده است. هيچ راهکار ثابت شده، مطمئن و کاراي مبتني بر شبکه WiFi در اين خصوص يافت نشده است.
پيشتر به طور سنتي، تکنولوژي Narrowband با يک اتصال مستقيم به سيستم عمليات ترمينال مورد استفاده قرار مي گرفت. اگرچه، زماني که WiFi به ميان آمد، با پناي باند وسيعت و سطح بالاتر تبادل داده اي داشت، بيشتر سيستم هاي عمليات ترمينال به تنهايي اينترفيس هاي خود را ايجاد کردند. بنابراين، در ترمينال Messina، سيستم عمليات ترمينال جديد (TOS) تنها قادر به اتصال به شبکه WiFi بود که ترمينال قطعا قادر به پياده سازي آن نبود. ITS سابقه زيادي در استفاده از تکنولوزي Narrowband در بنادر و ترمينالها دارد و تا کنون چندين شبکه Narrowband را راه اندازي کرده است. بازخوري که از عملکرد اين سيستم تا به حال دريافت شده است نشان مي دهد که استفاده کنندگان از سيستمهاي Narrowband رضايت کافي دارند چرا که اين سيستم قابليت اطمينان بسيار بالاي داشته و تا چندين کيلومتر را پوشش مي دهد. اين مسئله امکان پوشش کامل محوطه را به وسيله يک فرستنده، حتي در فضاي بين کانتينرها، به دست مي دهد،
چندين سال پيش مشخص شد که اتصال به سيستم عمليات ترمينال مي تواند براي کاربران فعلي Narrowband يک مشکل محسوب شو، بنابراين ITS شروع به ايجاد اپليکيشن نرم افزار واسط MRS کرد. در اوايل، اين يک برنامه ترجمه براي تبديل پيغام هاي XML بالک از سيستم عمليات ترمينال به يک فرمت ساده تر بود که ميتوانست با پهناي باند پايين تري که داشت در شبکه Narrowband منتقل شود. اين نرم افزار ترجمه سپس به نرم افزار فعلي مديريت شبکه فرکانس راديويي (سرور شبکه راديويي) متصل شد و سپس به همه سيستمهاي TOS فعلي اجازه اتصال به شبکه Narrowband و نگهداري همه کارکردها و ويژگيهاي مورد نظر ترمينالهاي مدرن را مي دهد که اين مسئله، شفاف سازي شبکه Narrowband را براي سيستم عمليات ترمينال و کاربران به طور يکسان امکان پذير مي کند.
[1392/11/30]
© تمامی حقوق برای شرکت رهیاب رایانه گستر محفوظ است.